Poohlédnutí za uplynulým půlrokem ve Sboru dobrovolných hasičů Albrechtice

Druhou polovinu roku 2008 jsme jako sbor zahájili výpomocí na obnoveném motocyklovém závodu Zlatý kahanec. Naší povinností bylo zajišťovat požární bezpečnost v okolí motocyklového depa. Dvoudenní směna se již na počátku změnila v krásný zážitek. Ohromnou diváckou kulisu prošpikovanou nadšením ze znovu burácejících motorů dokreslovalo dobré počasí. Výborně upravený těrlický okruh byl předzvěstí plynulého chodu závodu, které se obešlo bez jakéhokoli zranění.

Dny 6 a 7. září.2008 se pro náš sbor staly jakýmsi synonymem týmového a organizačního ducha. Pořádali jsme soutěž v záchranářských disciplínách Rallye Albrechtice 2008. Cílem této v ČR ojedinělé soutěže bylo prověřit přihlášené sbory dobrovolných hasičů v připravenosti a schopnosti řešit modelové situace nejrůznějšího charakteru. Pilířem soutěže nebyl jen test těchto předností, ale také vzdělání a poučení se z chyb, kterých se soutěžící dopouštěli.

Soutěž byla posazena do okolí obce Albrechtice. Hlavní stanoviště poskytoval areál vodní záchranné služby Těrlicko, jejíž zástupci byly také mezi rozhodčími. Dále byli v hodnotící skupině profesionální hasiči a členové zdravotnických institucí jako je červený kříž nebo CODRYS (https://codrys.cz/) což zaručilo kvalitní a odborné hodnocení jednotlivých disciplín.

Jednotlivé disciplíny by se daly rozdělit do několika skupin, nicméně u všech byl kladen důraz především na první pomoc a správnost této pomoci, protože při záchranářských pracích je nejdůležitější lidský život. Soutěžící museli řešit mnohdy zapeklité situace jakými byly např. záchrana na vodě, různé typy vyprošťování (např. zraněný v kanále) a zajišťování (např. zraněný zavalený dřevem), použití norné stěny, hašení nebezpečného odpadu atd.

Soutěž se zdařila nad očekávání a touto cestou bych chtěl poděkovat všem, kteří se na její organizaci podíleli.

Za necelý měsíc jsme jako sbor pořádali další soutěž. Tentokrát to bylo v klasickém požárním sportu O pohár starosty. Jako již tradičně se soutěž konala v areálu Zámostí. Účast 13 družstev jen potvrzovala stoupající povědomí o Albrechtické soutěži mezi sportovními družstvy. Soutěžilo se ve dvou kategoriích ( muži a ženy). Na 1. místě mužů se umístilo družstvo Karviná-Hranice , na 2. místě družstvo Vrbice a na 3. místě družstvo Mistřovice. Na 1. místě žen se umístilo družstvo Karviná-Hranice , na 2. místě družstvo Marklovice a na 3. místě družstvo Albrechtice. Po soutěži následovalo malé občerstvení s možností zakoupení grilovaných klobás, domácích koláčů atd. a samozřejmě tradiční taneční zábava.

Den před svátkem sv. Mikuláše jsme prožili ve sportovním duchu. Obec Stonava připravila mikulášský turnaj v sálové kopané pro sbory dobrovolných hasičů. V konkurenci sedmi mužstev se nám podařilo uspět skvělým výkonem a výborným týmovým duchem. Ze základní skupiny jsme postoupili jako první a namířili si to přímo do finále proti favorizovaným hasičům z Kopytova. Finálový zápas byl plný napětí a emocí. V normální hrací době jsme nebyli schopni udržet vedení, proto zápas skončil 2:2 a šli jsme do prodloužení. Prodloužení hrálo v náš prospěch, rozhádaný soupeř se nechal velmi rychle zaskočit a bylo ,,vymalováno“. Porazili jsme Kopytov po prodloužení 5:2 a přivezli si dva nádherné poháry (jeden putovní). Tímto bych chtěl celému týmu a trenérovi p. Molendovi poblahopřát ke skvělému výkonu.

Na konec bych chtěl informovat o zbrusu nových internetových stránkách SDH Albrechtice,které vytvořil starosta SDH Albrechtice Jan Konya a Daniel Haupt ,kde si můžete přečíst nějaké zajímavosti, podívat se na fotografie a filmečky z některých akci atd.,adresa je https://sdhalbrechtice.webnode.cz